Archiwum
Dziś jest:
Piątek, Marzec 22, 2019

Gości Online: 1
 
25-26 września 2012r.


Już po raz dziesiąty nauczyciele i uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie zabrali nas w niesamowitą podróż popularno-naukową w ramach Kieleckiego Festiwalu Nauki, nad którym patronat objęli Kurator Świętokrzyski Pani Małgorzata Muzoł i  Burmistrz Sędziszowa Pan Wacław Szarek.

Tym razem wybraliśmy się do Rosji. Celem było przybliżenie Rosji i zainteresowanie językiem rosyjskim. Podczas spotkania nauczyciele i uczniowie prezentowali ciekawostki geograficzne, przyrodnicze oraz kulturowe bogactwo tego kraju. Wykłady urozmaicone były pokazami, doświadczeniami, piosenkami rosyjskimi, tradycyjnymi tańcami, baletem, przedstawieniem bajki rosyjskiej oraz konkursami.

Z Rosji nie można wyjechać bez pamiątek. Wybór eksponatów zgromadzonych  na festiwalowej wystawie był duży.  Można było zobaczyć przekłady dzieł  rosyjskiej literatury pięknej, oryginalne wydania książek, podręczniki do nauki języka rosyjskiego, ozdobne samowary, szkatułki, chusty, wyroby z ceramiki, przedmioty kuchenne, zegary, pamiątki wojskowe,  jaja wzorowane na tych wykonywanych przez Faberge’a.

Najbardziej popularna pamiątka to „matrioszka”, czyli drewniane lalki wkładane jedna w drugą. Postaciami przedstawianymi na matrioszce były najczęściej kobiety w strojach ludowych.

Będąc w Rosji, warto spróbować tamtejszej kuchni. Uchodzi ona za jedną z najbogatszych na świecie, ponieważ wpływ na nią wywarło wiele innych kultur. Popularne są rosyjskie bliny, czyli naleśniki z ciasta drożdżowego podawane ze śmietaną bądź kawiorem, a także słynna rosyjska zupa  zwana ”solianka”.  Wśród napojów niezmiennie popularna jest herbata (чай), którą wielu Rosjan pije z konfiturami.

Spotkanie urozmaicili zaproszeni goście Pani Elżbieta Juran, która podróżowała trasą Kolei Transsyberyjskiej  do Władywostoku oraz pani Swietłna Komarowa, która pochodzi z dawnego Związku Radzieckiego, a studiowała w Moskwie. Spotkanie swą obecnością zaszczycili przedstawiciele władz miejskich i inni przyjaciele szkoły.

Po zakończeniu pokazów uczniowie mogli udać się na dyskotekę w rytm rosyjskich przebojów muzyki rozrywkowej.

Prezentację przygotowały i przeprowadziły Bożena Barchanowska, Anna Ciosek, Monika Dudzińska, Grażyna Grochowina, Anna Trzcińska, Mariola Zielińska – Baran.

 


 

Miło nam poinformować, że w tym roku w Sędziszowie odbędą się kolejne prezentacje już XII Kieleckiego Festiwalu Nauki. Kolejny raz szkoły przy ulicy T. Kościuszki 7 będą centrum nauki i zabawy.

Przedstawiamy zapowiedzi zbliżających się imprez:

 

  Konkurs Kaligrafii dla uczniów klas I-III  

18 -09- 2012r. godz. 12:00 SP1 w ZSO Sędziszów

Pomysł się zrodził z potrzeby promowania wśród uczniów poprawnego, czytelnego i ozdobnego pisma. W ostatnich latach jest zauważalny spadek wrażliwości piśmienniczej uczniów, którzy później podczas egzaminów zewnętrznych mają problemy z uzyskaniem odpowiedniej ilości punktów z powodu, między innymi nieczytelnie rozwiązywanych zadań i poleceń. Im wcześniej zaczniemy lansować modę na poprawne pisanie, tym lepiej.

W konkursie wyróżnimy trzy kategorie wiekowe: kl. I; kl. II; kl. III. W każdej trzeba będzie przepisać tekst (w kl. I odwzorować szlaczki) zachowując poprawność pisowni oraz wzorowe kształty. Jurorami w konkursie będą doświadczeni nauczyciele: mgr Teresa Trela i mgr Bożena Barchanowska oraz dodatkowa osoba. W każdej kategorii nagrodzimy trzy najlepsze   oraz wyróżnioneprace. Szczegółowy regulamin konkursu będzie dostępny na szkolnej stronie internetowej www.sp1sedziszow.pl

 

Przenośne planetarium SUPERNOWA

19-09-2012 godz. 9:00-12:00 ZSO Sędziszów

 Jest to innowacyjne narzędzie edukacyjne wspomagające zajęcia z zakresu astronomii, jednocześnie wzbogacające tradycyjne zajęcia w szkole.  Dzięki nietypowej formie przekazywania wiedzy, omawiane zagadnienia są łatwiejsze do zrozumienia i zapamiętania przez uczestników oraz pobudzają ich zainteresowanie i zachęcają do pogłębienia wiedzy na poruszane tematy. 

Pobawmy sie po angielsku figurami geometrycznymi.

20-09-2012 godz. 8:55-9:40 oraz   9:50-10:35 SP1 w ZSO Sędziszów

Podczas warsztatów językowych uczestnicy będą przyswajać nowe słownictwo wykonując urozmaicone ćwiczenia, które zaangażują ich uwagę i wyobraźnię.

Będą wyszukiwać na sali ukrytych wcześniej przedmiotów w kształcie koła, trójkąta i kwadratu. Czekają ich również zabawy kulinarne. Na zakończenie spotkania dzieci nauczą się po angielsku nowej piosenki. Śpiewy i tańce urozmaicą stroje umożliwiajace przebranie się za figury geometryczne.

 

  Spotkanie z Rosją

25 i 26-09-2012 godz. 8:00- 14:00 ZSO Sędziszów

Prowadzące zaproszą na Spotkania z Rosją. Opowiedzą o państwie wskazując jego miejsce na mapie, znaczenie dla świata, prezentując symbole narodowe i przedstawiając krótko historię. Zapoznamy niektórych, a innym przypomnimy wygląd liter rosyjskich oraz opowiemy o religii w Rosji. Nie zabraknie ciekawostek. Prezentacja będzie multimedialna wzbogacona pokazem rekwizytów zgromadzonych na towarzyszącej wystawie. Podczas tego spotkania przeprowadzimy konkurs kaligrafii tekstów pisanych cyrylicą. Uczestników z apoznamy również ze strukturą szkolnictwa w dawnej i współczesnej Rosji. Dodatkowo prowadzące przedstawią perełki literatury naszych wschodnich sąsiadów. Szkolne koło teatralne wystawi inscenizację bajki rosyjskiej. Będzie można nauczyć się kilku podstawowych zwrotów w języku rosyjskim. Podczas spotkania przedstawione zostaną ciekawostki z bogatego świata nauki i techniki Rosji. Nie zabraknie informacji o Mendelejewie, Pawłowie czy Gagarinie. Ta część prezentacji będzie prowadzona metodą warsztatową. Kolejne poruszane zagadnienia to: bogactwa naturalne i mineralne, różnorodność przyrody, strefy czasowe oraz wszelkie"naj...". Nie zabraknie ciekawostek z życia codziennego naszych wschodnich sąsiadów oraz kosztowania kulinarnych specjałów. Nasi odbiorcy między innymi poznają odpowiedź na pytanie: Co wspólnego maja ruskie pierogi z Rosją? Przedstawimy tradycje oraz piosenki ludowe. Jak co roku będziemy również promować picie wody mineralnej. Podsumujemy konkurs na prezentację multimedialna o Rosji oraz przeprowadzimy konkursy – quizy dotyczące tematu spotkań. Rozdamy nagrody dla najlepszych. Honorowy Patronat nad tą prezentacją festiwalową objęła Kurator Oświaty w Kielcach Pani Małgorzata Muzoł.

 

Osoby odpowiedzialne za przygotowanie i przeprowadzenie prezentacji festiwalowych to: Monika Dudzińska, Bożena Barchanowska, Anna Ciosek, Grażyna Grochowina, Anna Trzcińska, Mariola Zielińska – Baran, Małgorzata Kaszuba – Mucha, Małgorzata Sroga.

 

Patronat medialny nad XII Kieleckim Festiwalem Nauki w Sędziszowie objęła „Nasza Gazeta Sędziszowska”.

 

Sponsorzy sędziszowskich prezentacji festiwalowych:

·          Burmistrz Miasta i Gminy Sędziszów oraz Urząd Miejski w Sędziszowie

·          Kurator Oświaty w Kielcach

·          Wydawnictwo TECHNOPOL

·          Oficyna Wydawnicza IMPULS

·          Wydawnictwo JUKA

·          Zakład Usługowy MAST Tomasz Dudziński

·          Stowarzyszenie Na Rzecz Rozwoju Oświaty, Kultury i Sportu Miasta i Gminy Sędziszów

·          Zespół Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie

·          Spółdzielnia Uczniowska GROSIK Gimnazjum w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Sędziszowie

sA      Samorządowe Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Sędziszowie

P        Pani Bożena Barchanowska

 

 

Zapraszamy do udziału w prezentacjach. Rezerwacja miejsc pod numerem telefonu 600696086. Wstęp na wszystkie imprezy jest bezpłatny.