Archiwum
Dziś jest:
Piątek, Marzec 22, 2019

Gości Online: 1
 

Obserwacja nieba

                Harcerze należący do Klubu Naszej Ziemi z druhną Moniką i z rodzicami przeprowadzą 16 marca obserwację nieba w ramach ogólnoświatowej kampanii obserwacyjnej, w ramach której każdy chętny może ocenić jak ciemne jest niebo w jego okolicy.  

"... Projekt ma na celu także zwrócenie uwagi społeczeństw na problem nadmiernego zanieczyszczenia nocnego nieba sztucznym światłem, które przeszkadza nie tylko astronomom, ale ma także znaczenie ekologiczne, a brak prawdziwej ciemnej nocy może być przyczyną niektórych problemów ze snem.

Rozwoju cywilizacji nikt nie ma zamiaru ograniczać, ale powinny zostać wypracowane rozwiązania, które spowodują stosowanie oświetlenia odpowiedniego do potrzeb (np. lampa oświetlająca ulicę, a nie wszystko dookoła, w tym świecąca w górę w niebo). Takie odpowiednie oświetlenie to także spore oszczędności dla budżetów gmin czy instytucji. ..." ([ Astronomia.pl - Krzysztof Czart ])

czytamy na http://www.astronomia.pl/wiadomosci/index.php?id=2403

 

Spotykamy się o 19 na Bazie TKR obok placu zabaw. Pamiętajcie o odpowiednim ubiorze, długopisie i latarce dającej czerwone światło (możecie ją wykonać samodzielnie).

Będziemy wypełniać kartę badawczą, którą możecie obejrzeć tu.

 

Uczestników widać słabo, ale Oriona było widać dokładnie.