Sobota, Luty 16, 2019

Wiesława Pasek

Wspomnienia z wycieczki do Wrocławia

Uczniowie klasy VI b i grupa z V b byli na autokarowej wycieczce w Wrocławiu pod koniec roku szkolnego, tzn. 28-29 maja 2018 r. Uczestnicy zwiedzili najstarszy w Polsce Wrocławski Ogród Zoologiczny, gdzie na ogromnej powierzchni, ponad 30 ha. znajduje się  około 14 000 zwierząt.

W pierwszej kolejności uczniowie udali się do Afrykanarium i Oceanarium, kompleksu wystawienniczego, w którym podziwiali różne gatunki zwierząt występujących na kontynencie afrykańskim, oraz wspaniałe drapieżniki wodne. Przed wejściem do terrarium wszyscy odpoczęli w ogródku restauracyjnym, gdzie przy stolikach zjedli lody i wypili napoje chłodzące, ponieważ tego dnia była upalna pogoda. W terrarium oglądaliśmy różne okazy gadów.

W dalszej części  naszej wędrówki  alejkami zoo zwiedziliśmy pawilony, gdzie znajdowały się małpy.

W restauracji na terenie ogrodu zoologicznego zjedliśmy obiad i po krótkim odpoczynku kontynuowaliśmy naszą wędrówkę alejami zoo. Na wolnych wybiegach otoczonych ogrodzeniem znajdowały się różne gatunki zwierząt: żyrafy, wielbłądy, strusie, słonie, niedźwiedzie, lamy i inne. Ostatnim miejscem w zoo, jakie zwiedziliśmy, była koniarnia.

Popołudniu uczniowie udali się do Ogrodu Japońskiego, położonego w Parku Szczytnickim w rejonie Hali Ludowej. Przechodząc w tym kierunku zatrzymaliśmy się przy Muzycznej Fontannie, aby odpocząć, a także  zobaczyć pokaz wodny. W Ogrodzie Japońskim, stworzonym przez entuzjastów kultury „kraju kwitnącej wiśni”,  podziwialiśmy sztukę projektowania ogrodów, wspaniałą roślinność i piękne kwiaty. Alejki ogrodu zaprowadziły nas nad staw zwieńczony mostem.  W restauracji Przystanek ZOO  zjedliśmy kolację, a potem przejechaliśmy na  nocleg do Sióstr Zakonnych Maryi Niepokalanej na ulicę  Kardynała Kominka. Po zakwaterowaniu się w pokojach, wyszliśmy do ogrodu znajdującego się na dziedzińcu klasztoru, aby w wieczornym chłodzie posiedzieć na ławeczkach.

Na drugi dzień, po śniadaniu w barze Cynamon, pani przewodnik zabrała nas na zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, Wyspy Piasek, Rynku, gdzie uczniowie kupili pamiątki, słynne wrocławskie krasnale. Potem podziwialiśmy Bazylikę św. Jana Chrzciciela, Kościół św. Krzyża, Uniwersytet Wrocławski,  Stare Jatki, Kamieniczki Jaś i Małgosia oraz Ratusz.

W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w galerii, aby zjeść kolację. Około godziny 21 byliśmy na miejscu, w Sędziszowie.

Opiekunami uczniów były panie:  Dorota Pasek, Marta Jawor i Agnieszka Pałka.

Wiesława Pasek

Wspomnienia z wycieczki do Warszawy

17 listopada 2017 r. uczniowie klas VI b i V b udali się na jednodniową wycieczkę autokarem do Warszawy pod opieką nauczycieli: Doroty Pasek, Krystiana Rokickiego, Michała Jawora i Dariusza Juszczyka.

Wyjechaliśmy o 4.30 spod budynku szkoły. Przed wyruszeniem w trasę został sprawdzony przez funkcjonariuszy Komendy Policji w Sędziszowie stan techniczny autokaru. W trasie uczniom dopisywał dobry humor, wszyscy żartowali lub opowiadali śmieszne historie. Około 9.00 dojechaliśmy na miejsce.

Pierwszym punktem programu wycieczki było zwiedzanie Lotniska im. Fryderyka Chopina. Pracownik Okęcia, pan Piotr Kurek, oprowadzał uczestników po płycie lotniska. Uczniowie wraz z opiekunami przeszli przez odprawę celną, paszportową i mieli okazję poznać pracę służby celnej. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się sprzęt tej jednostki oraz służba psów zajmujących się wykrywaniem materiałów wybuchowych i narkotyków.

Następnie udaliśmy się na obiad do baru, gdzie serwowano domowe posiłki.

Rzeczywiście był to typowo polski obiad: rosół, kotlet, ziemniaki opiekane i surówka oraz kompot. Pokrzepieni ciepłym posiłkiem udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik.

To miejsce było okazją do obserwacji, doświadczeń i poszukiwań  edukacyjnych z wielu dziedzin nauki. Między innymi poznaliśmy wystawy: „Płyń lub giń“, „Nowy świat w ruchu“, „Człowiek i środowisko“,"Korzenie cywilizacji“,"Strefa światła“, „Teatr wysokich napięć“ i inne. W trakcie zwiedzania można było zregenerować siły w Kąciku wypoczynkowym, posilając się pysznym sokiem i smacznym ciastem.

Ostatnim punktem programu wycieczki był pobyt w Mac Donaldzie. Uczniowie mogli zamówić ulubiony zestaw i porozmawiać w grupie przyjaciół. Niektórzy korzystali z kącika zabaw znajdującego się w tym miejscu, aby ciekawie spędzić czas.

Do Sędziszowa przyjechaliśmy około 22.30., gdzie czekali na swoje pociechy stęsknieni rodzice.