środa, Luty 21, 2018

Dobre rady nie od parady

„Bądź rad z dobrych rad” pod takim hasłem ruszył cykl spotkań profilaktyczno- edukacyjnych w Szkole Podstawowej nr 1 im. T. Kościuszki w Sędziszowie, skierowany do najmłodszych uczniów .

Grupa teatralna utworzona z uczniów klas starszych przedstawiła scenkę pt. „Bajkowe bezpieczeństwo”, w której w umiejętny sposób zostały zawarte treści profilaktyczne. Zagrożenia podczas drogi do szkoły, niezdrowe odżywianie, ignorowanie upomnień rodziców oraz brak należytej wiedzy o numerach alarmowych to tematy październikowej akcji profilaktycznej.

W inscenizacji pojawiły się uwspółcześnione postacie z bajek, a także realne sylwetki uczniów. „Czerwony kapturek” (Julia Herman) tym razem nie dotarł do babci z zawartością koszyka,  nie dość , że naśmiecił papierkami z czekoladek, to jeszcze rozbolał go brzuch z przejedzenia. „Królewna Śnieżka”(Julia Bryła) co prawda w cudownej sukni, ale uzupełniały ją spodnie dresowe ponieważ „ćwiczyła ucieczkę przed złą macochą”, a „Kopciuszek”(Zuzanna Skiba) w jednym pantofelku, zamienił fascynację  nowopoznanym księciem na opowieść o zachowaniu ostrożności przy spotkaniu z nieznajomymi osobami. Narrator (Norbert Synal) wprowadzał widownię w kolejne etapy spotkania zadając pytania jego uczestnikom. Jak szukać pomocy, czyje numery warto znać i zapamiętać. „Realni uczniowie”(Bartosz Seredyka i Karina Surdel) bez zająknienia odpowiadali na pytania, ale na widowni wiele osób nie znało na nie odpowiedzi.  Z pomocą przyszedł teledysk edukacyjny pod tytułem  „Znam numery alarmowe”. Narrator po jego odtworzeniu dołączył numer, którego znajomość jest niemniej ważna, a mianowicie numer  do mamy i taty.

Podczas spotkania pedagodzy oraz samorząd uczniowski zainaugurowali  nominację  o nazwie „Uczeń miesiąca”.  Za koleżeńską postawę, odpowiedzialność i zaradność  uczniem miesiąca został Jakub Brożek uczeń z klasy 0 „b”. Regulamin tego zaszczytnego tytułu zainteresowani otrzymają od pedagogów oraz zostanie zamieszczony w gazetce pod nazwą „Bądź rad z dobrych rad”. Zaletą tego tytułu jest to, że każdy uczeń może nominować do tego tytułu kolegę, koleżankę. Wystarczy uzasadnić swoja decyzję, a Kapituła zdecyduje o przyznaniu tytułu. Warto wiedzieć, że  każdego miesiąca, w każdej klasie zostanie przyznany jeden tytuł, a jego posiadacz otrzyma dyplom z treścią nominacji. Tytuł zostanie przekazany nominowanemu z rąk dyrektora szkoły w obecności społeczności uczniowskiej. Warto o niego zabiegać, bo pomysłodawcy uważają, że to zaszczytne miano przyznawane przez koleżanki i kolegów i stąd jego szczególna wartość.

Już dziś zapraszamy na kolejne, listopadowe spotkanie. Temat inscenizacji to tajemnica, ale będzie niemniej interesująco, czasami zabawnie, ale zapewniamy, że przesłanie w nim zawarte jestbardzo ważne dla prawidłowego rozwoju uczniów.

A zapraszają nauczycieli i uczniów: Grażyna Grochowina, Adrianna Nowak- Warkoczyńska, Patrycja Poczęta